Kaip veikia elektromobilių kompensacijos Lietuvoje?

KAIP VEIKIA ELEKTROMOBILIŲ KOMPENSACIJOS LIETUVOJE?

Kaip veikia elektromobilių kompensacijos Lietuvoje?

Ar žinojote, kad Lietuvoje galima kompensacija elektromobiliui? Šiuo metu, kai klimato kaitos problema tampa vis aktualesnė pasaulyje, atsiranda vis daugiau galimų sprendimo būdų. Vienas iš jų – elektrinių transporto priemonių įsigijimas ir naudojimas. Elektromobilis yra apibrėžiamas kaip transporto priemonė, varoma tik elektros energija. Ji beveik neišskiria aplinkai kenksmingų medžiagų, todėl įvairių šalių vyriausybės skatina šių transporto priemonių naudojimą. Pavyzdžiui, Lietuvoje šiuo metu galioja elektromobilių kompensavimas. Toliau apžvelgsime, kam gali būti skiriama kompensacija už elektromobilį ir ką reikėtų daryti.

Valstybės kompensacija už elektromobilį yra prieinama jau nuo praeitų metų vasaros. 2022 metų gegužės 31 d. Lietuvos susisiekimo ministras pasirašė įsakymą „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRO 2022 M. GEGUŽĖS 30 D. ĮSAKYMO NR. 3-277 „DĖL 2022–2030 METŲ PLĖTROS PROGRAMOS VALDYTOJOS LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTERIJOS SUSISIEKIMO PLĖTROS PROGRAMOS PAŽANGOS PRIEMONĖS NR. 10-001-06-01-01 „SKATINTI ALTERNATYVIŲJŲ DEGALŲ NAUDOJIMĄ TRANSPORTO SEKTORIUJE“ APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO”, kuriuo remiantis nuo 2022 metų birželio 2 d. iki 2026 metų gruodžio 31 dienos galioja kompensacija elektromobiliui juridiniams ir fiziniams asmenims. Viskas, ką jums reikia padaryti – pateikti prašymą Aplinkos projektų valdymo informacinę sistemą. Šiam projektui finansuoti bus skiriama 35 mln. eurų.

 

Kompensacija už elektromobilį galima ir naujiems, ir naudotiems elektriniams automobiliams. Nauju elektromobiliu yra laikomas toks elektromobilis, nuo kurio pirmosios registracijos datos praėjo ne mažiau kaip šeši mėnesiai, o naudotu – jeigu nuo pirmosios registracijos Lietuvoje metų praėjo ne daugiau kaip ketveri metai. Elektromobilio kompensacija 2023 metais už įsigytą naudotą elektromobilį siekia 2500 eurų, o naują – 5000 eurų.

 

Kompensacija elektromobiliams gali būti suteikiama ir privatiems asmenims, ir įmonėms, o prašymų pateikimų skaičius yra neribojamas. Jeigu elektromobilis bus naudojamas komercinei arba ūkinei veiklai, tuomet galima tik elektromobilių kompensacijaįmonėms (juridiniams asmenims).

 

Priemonės, kuriomis skatinamas elektromobilių naudojimas pasaulyje ir Lietuvoje

 

Elektromobilio PVM kompensacija nėra vienintelis būdas, kaip vietos vyriausybės skatina elektromobilių naudojimą pasaulyje – kai kuriose šalyse elektromobiliams suteikiamos įvairios kompensacijos ir lengvatos, kelių mokesčio arba automobilio parkavimo lengvata . Kai kurios iš jų matomos ir Lietuvoje. Žemiau pateikiame jų sąrašą:



  • Infrastruktūros elektromobiliams kūrimas. Kad elektromobiliai taptų dar populiaresni, vyriausybės turi sukurti jiems reikalingą infrastruktūrą. Ta pagrindei apima įkrovimo stotelių kūrimą, nes šios transporto priemonės gana greitai išsikrauna. Investuodamos į šią infrastruktūrą, vyriausybės padeda užtikrinti, kad elektromobiliai būtų naudojami dar plačiau. Įkrovimo stotelių tinklo plėtimą galima pastebėti ir Lietuvoje – mūsų šalyje atsiranda vis daugiau stotelių;
  • Visuomenės švietimas ir sąmoningumo ugdymas. Kita būtina sąlyga elektromobilių populiarumui – žmonės turi žinoti apie jų naudą. Todėl reikia vykdyti įvairias švietimo kampanijas, kelti žmonių sąmoningumą dėl aplinkos taršos ir tvarių sprendimų. Prie to prisideda ir automobilių gamintojai siūlydami vis daugiau elektra varomų arba hibridinių transporto priemonių;
  • Emisijų normų reguliavimas. Elektromobiliai išmeta žymiai mažiau išmetamųjų teršalų nei įprasti automobiliai, todėl vyriausybės imasi priemonių užtikrinti, kad išmetamųjų teršalų standartai būtų reguliuojami griežčiau. Tai apima griežtesnių išmetamųjų teršalų apribojimų įvedimą naujoms transporto priemonėms, taip pat baudų didinimą įmonėms, kurios neatitinka šių standartų. Be to, tai yra daroma ir todėl, kad pasaulyje galioja tam tikros teršalų išskyrimo normos;
  • Įprastų automobilių uždraudimas. Kai kuriose šalyse vyriausybės imasi drastiškų žingsnių uždrausdamos įprastus automobilius. Šis draudimas dažniausiai įgyvendinamas palaipsniui, tačiau tai efektyvus būdas priversti žmones kuo greičiau pereiti prie elektromobilių.
Skaityti daugiau